هوشمند

مفهوم واژه های ضرب دیدگی .در رفتگی . آرتریت . روماتیسم

در جواب آقای نا معلوم که نظر داده بودن من این مطالب گذاشتم امیدوارم درست باشه :

1)ضرب دیدگی یا پیچ خوردگی Sprain

آسیبی كه در اثر حركات غیرعادی در محل مفصل ها مثل پیچش یا كشیده شدن زیاد ازحد ایجاد می شود. در این حالت رباط ها چنان كشیده می شوند كه مفصل دردناك می شود . گاهی ممكن است رباط از استخوان یا مفصل جدا یا حتی قطع شود، اما استخوان در محل مفصل از هم جدا نمی شوند.

2)در رفتگیDislocation - Luxation

حالتی كه مفصل چنان پیچیده یا كشیده شود كه استخوان ها از محل طبیعی خود در مفصل خارج و یا جابه جا شوند. در این حالت ممكن است رباط ها كشیده یا پاره شوند . مهم ترین علامت دررفتگی ، بی حركت ماندن سر استخوان در رفته در محل جدید است . علت دررفتگی اغلب ضربه ی غیر مستقیم است. جا انداختن فوری در رفتگی در بهبود آن اهمیت فراوان دارد .پس از جا انداختن دررفتگی ،مفصل را باید برای مدتی به حركت نگه داشت. معمولا مردان بیش از زنان دچار در رفتگی مفصل ها می شوند .

3)آرتریت Arthritis

واژه است برای بیماری هایی كه مفاصل را دردناك و سفت و گاه متورم می كند . آرتریت به بیش از 100 بیماری مربوط می شود و می تواند مانع فعالیت درست مفصل شود . اگر درمان آن سریع شروع شود ، از آسیب دراز مدت مفصل جلوگیری می شود . در انواع آرتریت معمولا اشكالاتی در استخوان های مفصل ، غضروف مفصلی ، مایع مفصلی یا غشاء مولد مایع مفصلی پیش می آید. (آرتروز )

(استئو آرتریت) و آرتریت روماتوید از انواع مهم آرتریت هستندكه اولی شایع ترین آنهاست.

4)روماتیسم Rheumatism

التهاب و تورم مفاصل و عضلات همراه با درد را روماتیسم می نامند كه به شكل حاد یا مزمن ایجاد می شود . در این بیماری چند مفصل با هم یا به طور متناوب دچار بیماری می شوند . خطر مهم این بیماری عارضه قلبی آن است. این بیماری معمولا از عوارض ویروس عفونت لوزه ها و بخش فوقانی دستگاه تنفس یا گروهی از باكتری ها (استرپتوكوك ها ) است . روماتیسم حاد اغلب به دنبال گلودرد چركی ایجاد می شود ، درد مفاصل در زانو ، مچ دست و پا و آرنج بیشتر ایجاد می شود و از مفصلی به مفصل دیگر می رود در حالت مزمن مفصل های قرینه بدن(مثل انگشتان دو دست) مبتلا می شوند كه معمولا در اثر از بین رفتن های مفصلی ، استخوان ها ضخیم شده ، مفصل تغییر شكل پیدا می كند.

+ نوشته شده در  شنبه هجدهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 14:21  توسط وحید  |